Siguldas Valdorfa bērnudārzs jaunās telpās
Autors: Silvija Lapiņa
Publikācija 2012.gada 6.septembra laikrakstā "Siguldas Elpa"
Pirms griezt lentu un vērt durvis, ar svētajiem vārdiem no Dāvida dziesmas ēku iesvētīja Siguldas evaņģēliski luteriskās baznīcas mācītājs Andris Grots, kurš runāja arī par ģimeniskām vērtībām: „Ja nebūtu ģimenes svētības, mēs šeit nestāvētu un bērnudārzam nebūtu nozīmes. Šī ēka vēsturiski ir kalpojusi tikai un vienīgi kā vieta, kur audzināti un mācīti bērni, un cik tas ir svētīgi, ka ir bērni, jo tas liecina, ka mūsu pilsētai, mūsu tautai ir nākotne, ka ir cerība uz labu rītdienu. Lai ir svētība pār namu, audzinātājām, ģimenēm, vecākiem un vecvecākiem, kuriem arī ir liela nozīme bērniņa audzināšanā!”
Ar ko Valdorfa bērnudārzs atšķiras no ierastajām pirmsskolas izglītības iestādēm?
Vai skolā ir speciālisti, kas „tulko” zīmējumus un nepieciešamības gadījumā bērnam pievērš īpašu uzmanību?
„Jā, man ir vācu valodā izdota grāmata, ko uzrakstījusi pieredzējusi vācu pedagoģe, kura izpētījusi tūkstošiem bērnu zīmējumus dažādās valstīs. Interesanti, ka jebkurā pasaules malā vienāda vecuma bērniem zīmējumi ir ļoti līdzīgi, kuros attēlots, kas ar viņiem notiek. Pēc zīmējumiem mēs redzam, kurš bērns attīstās ātrāk, kurš nedaudz vēlāk, kas ir tikai normāli. Ja zīmējums rāda, ka ar bērniņu ir kādas problēmas, tad pie tā tiek strādāts. No ārvalstīm pie mums brauc pieredzējuši pedagogi, kuri, skatoties, kā bērns tur zīmuli vai kā apsēžas, dod mums padomus, kas bērna labā jādara. Tas ir arī mūsu pedagogu pienākums – vērot, kā bērns uzvedas, cik viņš ir drošs vai nedrošs utt. Mēs māmiņām stāstām, ka bērns ir jāsargā, bet kādreiz viņam arī ir jākrīt no pirmā vai otrā pakāpiena, kā rezultātā mazais gūst pieredzi un mācību. Mēs ne vienmēr iejaucamies bērnu strīdos arī tad, ja viņi viens otram nedaudz iekniebj, jo tā arī ir pieredze. Kādreiz kāds, sevi aizstāvot, pretī dod dunku, jo tiek darīts pāri. Arī strīdos tiek krāta pieredze. Bērni bērnudārzā var būt samērā brīvi savā darbībā, mēs iejaucamies tikai tad, ja redzam, ka robežas tiek pārkāptas. Kad sēžam pie galda un ēdam, tad bērniem liekam saprast, ka ēdiens ir svēta lieta, pret ko jāizturas ar cieņu. Bijību pret ēdamo mēs uzturam ar galda dziesmu pirms ēšanas un pateicības dziesmu pēc ēšanas. Viss, ko mēs darām, ir dzīves pirmo septiņu gadu skola, kas saglabājas uz mūžu. Mums, pieaugušajiem, ir jābūt atdarināšanas vērtiem, lai bērns censtos mums līdzināties. Mūsu pedagoģes tādas cenšas būt, un mēs sevi pilnveidojam dažādos kursos, jo cilvēks veidojas visa mūža garumā,” tā Siguldas Valdorfa bērnudārza direktore.
Kā laikrakstam pastāstīja audzinātāja Līga Smilga, uz šo brīdi iestādē darbojas divas bērnu grupiņas – viena jauktā, sākot no trīs gadiem līdz pat skolas vecumam, savukārt otrajā grupiņā ir mazulīši no pusotra līdz divarpus – trīs gadu vecumam. Kopumā iestādi apmeklē aptuveni 35 bērni. Ar katru grupiņu strādā trīs audzinātājas, bet no nākamā gada janvāra plānots, ka projekta „Jaunatne darbībā” ietvaros bērnudārzā darbosies arī brīvprātīgie jaunieši no Eiropas.