Tallinā diskutē par Eiropas Brīvprātīgā darba nākotni
Pasākumā piedalījās vairāk nekā 150 dalībnieki, tai skaitā nevalstisko organizāciju, valsts iestāžu, Nacionālo aģentūru un Eiropas sadarbības tīklu pārstāvji, kā arī Erasmus+ programmas brīvprātīgie jaunieši. Tā mērķis bija izvērtēt līdz šim paveikto Eiropas Brīvprātīgā darba (turpmāk - EBD) projektos un iezīmēt to nākotnes perspektīvas, kas apmierinātu gan Eiropas darba tirgus vajadzības un pašreizējās realitātes, gan jauniešu vēlmes un sapņus.
Konferences darba vajadzībām tika izstrādāts īpašs dokuments ("Foresight paper"), kas ļāva tās dalībniekiem mērķtiecīgi diskutēt par idejām jaunās stratēģijas veidošanā. Turklāt pasākuma formāts (prezentācijas, paneļdiskusijas, darbs grupās un tiešsaistes platformā PADLET) ikvienam interesentam deva iespēju aktīvi piedalīties konferences darbā un izteikt savus priekšlikumus, t.sk. par jauno Eiropas Komisijas iniciatīvu - Eiropas Solidaritātes korpusu (turpmāk - ESK). Tā paredz, ka 2018.-20120.gadā jaunieši varēs iesaistīties brīvprātīga darba, prakses vai darba aktivitātēs tādās jomās kā izglītība, veselības aprūpe, sociālā integrācija, palīdzība pārtikas piegādē, patversmju izbūve, migrantu un bēgļu uzņemšana, atbalsts un integrēšana, vides aizsardzība vai dabas katastrofu novēršana. Visi ieinteresētie jaunieši vecumā no 17 līdz 30 gadiem jau šobrīd var reģistrēties ESK datubāzē, izmantojot tīmekļa vietni http://europa.eu/youth/solidarity_lv.
Daži no priekšlikumiem, kas tika definēti konferences gaitā, bija šādi:
- ES finansētām starptautiskām brīvprātīgā darba iespējām jāveicina jauniešu interešu, mācīšanās centienu un potenciāla izpausme kontekstā ar vienotas (solidāras) sabiedrības izveidi Eiropā un ārpus tās.
- Ir svarīgi, ka jauniešu vidū tiek popularizētas brīvprātīgā darba iespējas un vērtības, tai skaitā mācīšanās ieguvumi.
- Jauniešiem nevajadzētu saskarties ar šķēršļiem, iesaistoties vietēja, nacionāla vai starptautiska līmeņa brīvprātīgajā darbā.
- Īpaša uzmanība jāpievērš efektīvai līdzekļu izmantošanai, lai sniegtu jēgpilnu pieredzi pēc iespējas lielākam brīvprātīgo jauniešu skaitam.
- Ir svarīgi novērtēt organizāciju ieguldījumu starptautiskajā brīvprātīgajā darbā un atzīt, ka tam nepieciešami pienācīgi resursi.
- Jāveido "viedas" (digitālās) starpvalstu brīvprātīgā darba iespējas un atbalsta rīki mācībām un mācīšanās rezultātu atzīšanai apvienojumā ar tādiem atbalsta pasākumiem kā informācijas sniegšana, konsultēšana, mentorings.
- Brīvprātīgā darba atzīšana, pieejamība, drošība un kvalitāte - tas viss liecina par nepieciešamību Eiropas līmenī brīvprātīgā darba veicējiem noteikt īpašu statusu, kas turpmāk būtu jāiekļauj valstu nacionālajās politikās.
- Jāizvairās no jebkādiem sarežģījumiem un atšķirībām nosacījumos vai procedūrās, ja tiek īstenotas paralēlās programmas (Erasmus+ un ESK), atbalstot starpvalstu brīvprātīgā darba projektus. Ir jāsaglabā EBD organizāciju akreditācijas sistēma un jāizveido ātra dotāciju piešķiršanas procedūra.
Plašāka informācija par pasākuma gaitu un tā rezultātiem atrodama konferences mājas lapā: http://evsfuture.noored.ee. Konferenci organizēja Igaunijas Nacionālā aģentūra sadarbībā ar Austrijas, Francijas un Vācijas Erasmus+ programmas Nacionālajām aģentūrām jaunatnes jomā.
Raksta autore: Dagnija Nuķe, konferences dalībniece, biedrības “Siguldas Alternatīvā izglītība” projektu vadītāja
Eiropas Komisijas atbalsts šīs publikācijas tapšanai nav uzskatāms par tās satura apstiprinājumu, kas atspoguļo vienīgi autora uzskatus, un Komisijai nevar uzlikt atbildību par tajā ietvertās informācijas jebkuru iespējamo izlietojumu.